November 23, 2017, 04:42:07 PM

Author Topic: JDAM Serisi Mühimmat ile Tek Geçiste Birden Fazla Hedefe Angaje olma.  (Read 4341 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline _Kaplan

• Moderator
  • Kıdem: +91/-0
  • HARD TO BE HUMBLE,TIGER TIGER TIGER!
    • SIMWOLFS
JDAM Serisi Mühimmat ile Tek Geçiste Birden Fazla Hedefe Angaje olma.

--------------------------------------------------------------------------------

Jdam Bombaları aptal bombalardan farkli olarak GPS güdümlü bombalardir. JDAM özelliklerinden istifade edilebilmesi icin, angaje olunacak hedef-koordinatlarinin önceden belli olmasi gerekir. Bu nedenle briefing esnasinda angaje olunacak hedeflere steerpoint atamasi yapilir. Gercek hayatta nasildir bilmiyorum ancak Falconda, JDAM ler koordinatlari secili steerpoint den okuyor ve bunuda sadece CCRP modda degistirilen STP ler icin yapiyor. Ancak JDAM lerin GPS özelliginden istifade edebilmek icin ise, MAN yani Manuel modda atmak gerekiyor.
Bu problemi en pratik sekilde asmak icin MFD mizin SMS sayfasindaki Profil1 ve Profil2 özelliklerini kombineli kullanarak asacagiz. 1nci profili CCRP modda steerpoint değiştirmek , 2nci profili ise Bombalarımızı MAN modda atmak icin kullanacagiz .
Angaje sırasında ucagımızın irtifa, hiz ve hedefe mesafesine baglı olarak profiller arasi gecisin ve islemlerin seri bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Coklu JDAM saldirisi icin gerekli işlemleri gözden gecirelim.

1-) Briefing esnasında hedefler bos olan STP lere sirasiyla atanir.
2-) Kalkis öncesinde JDAM mühimmat seciliyken;
a-) profil1 icin CCRP mod, Release Pulse 1 Ripple (Arming Delay ayarlari size bagli) ayarlanir.
b-) profil2 icin MAN mod, Release pulse 1 Ripple (Arming Delay ayarlari size bagli) ayarlanir.
3-) IP noktasindan TGT noktasina yönelirken ilk hedefimizi atadigimiz STP secili hale getirilir.
4-) Profil 1 secili halde yani CCRP modda ilk hedefimize standart CCRP ( Hedefe Kilit almadan! ) atisi yapilir ve STP degistirilerek bir sonraki hedefin atanmis oldugu STP secili hale getirilir.
5-) MFD den profil 2 ye ( yani MAN mod'a ) gecis yapilarak bomba birakilir.
6-) Bomba birakmaya mütakip MFD den tekrar profil 1 ( yani CCRP mod ) secilerek, bir sonraki hedefin Steerpoint'i secili hale getirilir.
7-) MFD den tekrar bomba birakabilmek icin, profil 2 ye ( yani MAN mod'a ) gecis yapilarak bomba birakilir.
8.-) 6 ve 7 nci adimlar atislar tamamlanana kadar tekrarlanir.

MAN modda iken degistirilen Steerpoint her nedense JDAM ler tarafindan algilanmadigi icin (Falcondan kaynaklaniyor olabilir!) sadece STP degistirmek icin CCRP ye gecis yapiyoruz. MAN mod'a ise atisimizi GPS güdümlü gerceklestirebilmek icin geciyoruz. Saldiri esnasinda CCRP ve MAN modlarini degistirip durmaktan ve vakit kaybina ugramakdansa, profil1 e CCRP ve profil2 ye MAN modu ayarli hale getirerek, sadece profil fonksionuna basarak mod degistirmis oluyoruz.

JDAM serisi bombalar: GBU-29, GBU-30, GBU-31, GBU-32, GBU-34, GBU-35, GBU-38, GBU-52, GBU-53 ve GBU-54.

(not:teşekkürler 341-anatolianeagles(341-esmer) )

http://www.youtube.com/watch?v=fTT2tWb6ALk

« Last Edit: January 19, 2009, 04:57:31 PM by maverick »

Offline 341ESMER

• Yeni Üye
  • *
  • Kıdem: +0/-0
tesekkür ederim... Burada da geçmesi beni çok sevindirdi  :D

Offline _Kaplan

• Moderator
    • SIMWOLFS
tesekkür ederim... Burada da geçmesi beni çok sevindirdi  :D

hocam ne demek,emeğe saygı yani. ;)
birde uçuşta yaparsak daha güzel olacak.

Offline 911-Evo

• Yeni Üye
  • *
  • Kıdem: +1/-0
341-Esmer hocam Bu konularda mükemmel bir insandır :) nitekim son 1 yıldır msnden görüşemiyoruz bile adam evlendi 811-GHOSTRIDER 341-Esmer ve ben hep dogfight yapardık esmer hocam sağolsun bana bir dog taktiği gösterdi birkerede olsa GHOSTRIDERı vurmuştum :) Bunlar mükemmel insanlar arkadaşlar. Onların sayesinde bir çok konu tartışılmasız çok güzel şeyler öğrendik özellikle bu konu  2-3 sanal filo sitesinde var önemli bi konuya değinmiş arkadaş. :)

Offline _Kaplan

• Moderator
    • SIMWOLFS
341-Esmer hocam Bu konularda mükemmel bir insandır :) nitekim son 1 yıldır msnden görüşemiyoruz bile adam evlendi 811-GHOSTRIDER 341-Esmer ve ben hep dogfight yapardık esmer hocam sağolsun bana bir dog taktiği gösterdi birkerede olsa GHOSTRIDERı vurmuştum :) Bunlar mükemmel insanlar arkadaşlar. Onların sayesinde bir çok konu tartışılmasız çok güzel şeyler öğrendik özellikle bu konu  2-3 sanal filo sitesinde var önemli bi konuya değinmiş arkadaş. :)

onları ve seni tanıdığımzdan çok mutlu ve gururluyuz.bu işlere gönül veren kaç sağlam adam var ki!

Offline Alper

• Yasaklı Üye
  • *
Ellerine sağlık Veli abi. Benim merak ettiğim acaba A-10C ile de yapabilirmiyiz bunu.

Offline _Kaplan

• Moderator
    • SIMWOLFS
Ellerine sağlık Veli abi. Benim merak ettiğim acaba A-10C ile de yapabilirmiyiz bunu.

mümkün olması gerekir normalde ama atış sistemi F-16 daki gibi değilse(en azından sim yazılımı)bu imkansız olur.

Offline Süvari

• Ultra Üye
  • Kıdem: +21/-0
Lock On 1.12 de JDAM Atılıyordu.Ancak 1 Geçişe Birden Fazla Atamıyorduk diye biliyorum.
Aşkta Kaybeden Dogfight ta Kazanır !!!

Offline Pardus

• Yeni Üye
  • *
Öncelikle 9. Sanal Ana jet üssünden Kardeş filomuza kucak dolusu sevgiler ve saygılarımızı yolluyorum... Gerek Falcon gerek Lock on tüm güzel paylaşım ve bilgiler için sanırım teşekkür az kalır. Malumunuz üzere site düzenleme ve diğer çalışmalar sebebiyle sizlere buraya fazla uğrayamadığımız içinde ayrıca anlayışınıza güvenip şahsım adına bundan sonra aranızda daha sık bulunmayı ümit ediyorum.. Herkese iyi uçuşlar ve huzur dolu günler dilerim..

992 Pardus ..

Offline _Kaplan

• Moderator
    • SIMWOLFS
hoş geldin Pardus,mutluluk verdin.