October 24, 2017, 12:15:30 PM

Author Topic: DCS:Black Shark KA-50 Genel sistem ve Mühimmat kullanımı (Resimli Anlatım)  (Read 6850 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline 111st_Gözcü

• Fighter Pilot
  • Moderator
  • Kıdem: +61/-2
  • İstikbal göklerdedir.
    • http://www.simwolfs.com

Merhaba arkadaşlar.

Black Shark KA-50 Genel bilgiler

Adı - KA-50 Hokum-A

Tipi - Yakın destek helikopteri

Mürettebat - 1 Kişi

Ana rotor çapı - 14.45 m

Boş ağırlık - 7700 kg

Normal ağırlık - 9800 kg

Maksimum ağırlık - 10800 kg

Maksimum yakıt - 2400kg

Maksimum hız - 350 km/h

G Limit - 3.5

Maksimum menzil - 450 km

Kısayoldan KA-50 Çalıştırma

Windows tuşu + Home (Başlatma)
Windows tuşu + End (Durdurma)

Yok ben prosedürüne göre çalıştıracam diyorsanız Size kolay gelsin  ;D

Gece görüş sistemi

Gece operasyonlarında etkili bir rol alan gece görüş sistemi Ka-50 'de çok başarılı bir sitemdir.
Gece görüşü kullanmak için İletişim menüsünden F10 ardından F3 sonrada F2 seçiyoruz.
Yanlız alırken Motorlarınız kapalı konumda olsun;yoksa kaskınızı değiştiremezsiniz  ;)

Gece görüş sitemini açmak için klavyeden H yada Kokpit içinden sol panelde bununan HMS mandalını aktif edebilirsiniz.

İkinci bir sistem Hud ekranını karartma klavyeden RSHİFT+H ile aktif ediyoruz yada hudun sol kısmındaki mandalı indiriyoruz.

UV-26 Paneli

Bu panel ısı güdümlü füzelerden korunma sistemidir.(Flare atma)
Simin orjinalinde flare atma klavyeden İNSERT tuşudur.
Programlanma özelliği vardır, ne kadar flare atma yada kaç saniye ara ile atma gibi özellikler mevcuttur.

Otopilot sistemi

Bu sistem Ka-50'nin daha stabil kullanılmasında büyük bir rolü vardır.

Ka-50 çalıştırıp hedefe dogru yönelme yapıyorsanız, sadece Bank HOLD'du açık tutun ve daha sağlıklı bir uçuş elde edersiniz.
Düşman hattına yaklaştığınızda dördünüde aktif edin.

NOT : Aktif ettiğinizde ka-50 nin burnu geriye doğru kalkıcaktır.Lövye yardımı ile ka-50 nin burnunu düz tutmaya çalışın.

Bank HOLD - Denge tuma
Pitch HOLD - Eğim tutma
Hdg HOLD - Yön tutma
Alt HOLD - Yükseklik tutma

FD AP - Otopilot modu (Otopilot modu daha çok uzun yollarda kullanılır)

Sinyal Flare Paneli

Sinyal fişekleri paneli sinyal parlama sistemi güç kontrolü patlamaları ve ateş etmek için kullanılır. Kırmızı, yeşil, beyaz ve sarı: fişekleri dört renk gelir. Helikopter'in sol kanadının kenarında yer alır.

1. Anahtarı ON / OFF Güç kaynağı. [RCTRL + 0]
2. Kırmızı parlama düğmesi ateşleyin. [LALT + 1]
3. Yeşil parlama düğmesi ateşleyin. [LALT + 2]
4. Beyaz parlama düğmesi ateşleyin. [LALT + 3]
5. Sarı parlama düğmesi ateşleyin. [LALT + 4]

Ön panel ve sol panel

Pilotun gözünden hedef kilitleme

Eğer pilotun kaskı standart ise Klavyeden H tuşu ile pilotun gözüne bir cursor inecektir. Bu sayede Klavyeden O tuşuna Basılı tutarak cursoru hareket ettirip hedeflere daha kolay kilit atabilirsiniz

Not : TrackIR kullananlar için bu dezavantaj dır.  8)

Lazer güdümlü mühimmat kullanımı

9A4172 Vichr kullanımana geçerken master arm açıyoruz ve mühimmatımızı seçiyoruz. Klavyeden Y dış mühimmat I iç Mühimmat

Shkval açmak içinde klavyeden O tuşuna basıyoruz. Zum yapmak için * ve - tuşlarını kullanıyoruz. Kilit kutucugunu büyültüp küçültmek için Ğ ve Ü tuşlarını kullanıyoruz.
Lazer mandalınıda aktif ediyoruz (RSHİFT+O) ile . Hedefe kilit atıyoruz, ve hudda beliren büyük daireyi kilit attığımız ufak dairenin üstüne gelicek şekilde hızalıyoruz ve atışımızı yapıyoruz.

Hedefe roket ve bomba bırakma sistemi

Hemen hemen diğer sistemle aynı mantıkta çalışır. Hedefe kilidimizi atıyoruz ve shkval ekranında kilitlendiğinizde size olan uzaklıgı yazar.
Hedefi vurmak için yakın mod tercih edilir. Hudda beliren ufak daireyi kilit attığınız daire hızasına getirerek atışınızı gerçekleştiriyorsunuz. (Resim 2)

Cannon atışı (2A42 30 HE)

Mühimmatım bitti geriye top atışı yapma kaldı. Hedefe kitlenme özelliğiyle çok etkili bir rol oynamaktadır.

Cannon moduna Klavyeden C tuşu ile aktif ediyoruz. Atış yaparken master arm açık pozisyonda olmasını unutmayın.
Hedefe kilidimizi atıp atışımızı yapıyoruz.

Piste iniş yapma

Piste iniş yaparken hızınızı düşük tutmaya ve alçalırken çok yavaş alçalmaya özen gösterin.
Hızlı olursanız istenmeyen kazalar olabilir.

İyi uçuşlar. 8)
« Last Edit: September 22, 2013, 12:11:33 PM by 141st_Gözcü »

Offline c@sper

• Ultra Üye
  • Kıdem: +0/-0
Ellerine sağlık abi bir +1 daha :D

Offline 111st_EagleTurk

• Commander
  • *
  • Kıdem: +37/-0
  • Best Wax Killer
DCS:Black Shark KA-50 Genel sistem ve Mühimmat kullanımı (Resimli Anlatım)
« Reply #2 on: November 01, 2012, 09:38:58 PM »
Valla emeğine sağlık teşekkürler ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk

İntel İ7 3770 3.40 Ghz
ASUS SABERTOOTH Z77
CORSAİR FORCE GS Serisi 128GB 2.5" Sata3 SSD
Corsair Vengeance 8GB 1833 MHZ
ZOTAC GTX 680 AMP.Edition
COOLER MASTER 1000W POWER
TrackIR 4
SAİTEK X52 PRO FLİGHT SYSTEM
SAİTEK PRO RUDDER PEDAL

Offline hiyoma

• Tecrübeli Üye
  • **
  • Kıdem: +18/-0
 :Super:  :tsk +1

Offline _Kaplan

• Once Wolf Always Wolf
  • Kıdem: +91/-0
  • HARD TO BE HUMBLE,TIGER TIGER TIGER!
    • SIMWOLFS
Büyük bir nimet :tsk

Offline 111st_Gözcü

• Fighter Pilot
  • Moderator
  • İstikbal göklerdedir.
Rica ederim arkadaşlar ne demek.  8)

Offline AirSupport

• Uçmak için sadece kanat yetmez...
  • Mega Üye
  • Kıdem: +4/-0
  • Keep Calm and Seek Threat!
Belki bir gün

Offline hardnrocker

• Yeni Üye
  • *
Arkadaşlar yeni başladım oyuna. Elimde sadece pc joystick (Snopy SG507) var. Training bölümünün Türkçesi var mıdır? Joystick ile kullanmak biraz daha kolaylaşıyor. Fakat kokpitde bir sürü tuş var. GPS kullanmak filan nasıl oluyor? Nerden başlama mı önerirsiniz? Bu arada tuş kombinasyonları pdf indirdim. Fakat çok karışık. Kısaca rota bulup, oynamak nasıl olur? Tşk.

Offline 111st_Gözcü

• Fighter Pilot
  • Moderator
  • İstikbal göklerdedir.
Eğitim bölümlerinin türkçesi mevcut değil, görsel olarak anlatıyor zaten. Pratik yaparak tuşların hepsini zamanla öğrenirsin.
İlk olarak iniş-kalkış oto pilot kullanmanı tavsiye ederim.
Rota bulma eğer brifingte sterpointler belirlenmişse ABRİS yani sağdaki ekrandan görebilirsin.  8)

Offline hardnrocker

• Yeni Üye
  • *
Eğitim bölümlerinin türkçesi mevcut değil, görsel olarak anlatıyor zaten. Pratik yaparak tuşların hepsini zamanla öğrenirsin.
İlk olarak iniş-kalkış oto pilot kullanmanı tavsiye ederim.
Rota bulma eğer brifingte sterpointler belirlenmişse ABRİS yani sağdaki ekrandan görebilirsin. 8)

Hocam, otomatik pilota almayı ve devreden çıkarmayı nasıl yaparım? Tuş kombinasyonlarını pdf olarak hazırladığınız belgede hız, yükseklik sabitleme ile alakalı otomatik mod vardı galiba. Bir de campagin kısmında örneğin ilk kısmı bitirdim sanırsam.  :palyaco: Yuvarlak olan kısımlara gidip, en son ana çıkış noktasına getirdi. oraya indirdim helikopteri. Sonra windows logo ve home basarak helikopteri kapadım. Fakat bölüm bitmiyor.  :D Nasıl biter bölüm? Yuvarlak belirtilen noktolara gitsem, yeterli olur mu?

Offline 111st_Gözcü

• Fighter Pilot
  • Moderator
  • İstikbal göklerdedir.
Üsteki konuda oto pilot kısmına bakarsan görebilirsin, yada yardım için teamspeak kanalımıza bağlanırsan daha iyi anlatabilirim. ;)

Görevi dediğin gibi  yaptıysan görev tamamlanır, görevin bitmesini yada değişmesini bekleme sen çıkış yapıp 2 bölüme geçeceksin. :)

Offline hardnrocker

• Yeni Üye
  • *
Üsteki konuda oto pilot kısmına bakarsan görebilirsin, yada yardım için teamspeak kanalımıza bağlanırsan daha iyi anlatabilirim. ;)

Görevi dediğin gibi yaptıysan görev tamamlanır, görevin bitmesini yada değişmesini bekleme sen çıkış yapıp 2 bölüme geçeceksin. :)

Team speak kanalına nasıl gireceğim? Tşk.

Offline 111st_EagleTurk

• Commander
  • *
  • Kıdem: +37/-0
  • Best Wax Killer
hardnrocker dostum sende  armut piş ağzıma düş diyorsun biraz araştır kurcala teamspeak'e bile nasıl bağlanacağını soruyorsun.Forumda her şeyin cevabı mevcut birazcık emek ve çaba sarfetmen gerekecek ;)

İntel İ7 3770 3.40 Ghz
ASUS SABERTOOTH Z77
CORSAİR FORCE GS Serisi 128GB 2.5" Sata3 SSD
Corsair Vengeance 8GB 1833 MHZ
ZOTAC GTX 680 AMP.Edition
COOLER MASTER 1000W POWER
TrackIR 4
SAİTEK X52 PRO FLİGHT SYSTEM
SAİTEK PRO RUDDER PEDAL